Archiwum kwiecień 2011


kwi 04 2011 Trądzik
Komentarze (0)

Trądzik jest powszechnie występującą wysypką na twarzy, która pojawia się u osób młodych i nastolatków: aż 80% młodych osób ma objawy trądziku.Trądzik występuje częściej u młodych mężczyzn, niż u młodych kobiet. Cechą charakterystyczną trądziku jest występowanie krost na twarzy, górnej części klatki piersiowej i pleców. Krosty (zwane zaskórnikami zamkniętymi, zaskórnikami otwartymi i krostkami) powstają w skutek zablokowania i infekcji gruczołów łojowych skóry. Jeżeli infekcja jest poważna i powstają krosty, wówczas skóra w czasie gojenia może się zabliźniać. Niektóre przypadki trądziku mogą być bardzo poważne i mogą powodować znaczne oszpecenie.
Trądziku może występować u każdej młodej osoby, jednakże częściej dotyka on młodych mężczyzn. Krostki z czasem znikają, jednak w niektórych przypadkach mogą się utrzymywać także w późniejszym wieku.
Dorośli rzadko cierpią na trądzik, chyba że zostali poddani działaniu określonych leków (takich jak kortykosteroidy) lub substancji chemicznych (jak np. węglowodory wykorzystywane w przemyśle naftowym).
Trądzik uwidacznia się w postaci wysypki na twarzy, klatki piersiowej i/lub plecach. Skóra dotknięta trądzikiem jest często tłusta i może być zaczerwieniona. Naruszenie zaczerwienionych obszarów skóry może prowadzić do głębszych infekcji i pojawiania się blizn.
Poza dolegliwościami fizycznymi, trądzik może również powodować dolegliwości psychiczne. Okres dojrzewania i dorastania są to często trudne chwile w życiu młodego człowieka, a silny trądzik może przyczynić się do utraty wiary w siebie i pojawienia się depresji.
Krostki trądziku powstają w chwili, gdy gruczoły łojowe zostają zablokowane przez czop powstały z łoju (sebum). Sebum jest zazwyczaj koloru żółto-białego, zatem pierwsze krosty powstałe pod skórą mają kolor biały ("zaskórniki zamknięte"). Jeśli "czop" z serum zostanie wypchnięty na powierzchnie skóry, dochodzi do kontaktu z powietrzem, w wyniku czego jego kolor zmienia się na ciemno-brązowy i powstaje czarna krosta ("zaskórnik otwarty").
W wyniku zablokowania gruczołów łojowych dochodzi do nagromadzania się i rozmnożenia w nich bakterii skórnych, co przyczynia się do rozwoju infekcji, W wyniku infekcji dochodzi do zapalenia okolicznej tkanki, a w konsekwencji do zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Jeżeli dojdzie do pęknięć skóry w obszarze stanów zapalnych, bakterie mogą się dostać głębiej do skóry i powodować ostrzejsze infekcje, które mogą w rezultacie prowadzić do blizn na skórze.